kalibrácia navigácie

Moderátoři: KJirka, ejne, pásovec

Odpovědět
Uživatelský avatar
JarinoRS
Řidič
Řidič
Příspěvky: 80
Registrován: 07.09.2008 13:25
Bydliště: Rimavská Sobota
Kontaktovat uživatele:

kalibrácia navigácie

Příspěvek od JarinoRS »

ahojte klubáci, mám problém s navigáciou - vymenil som RCD 500 za MFD2 DVD, dokúpil som si GPS modul, všetko funguje ako má, na maxidote mi pribudla položka navigácia, čo je ale problém je, že mi smer ukazuje kde sa mu zachce, idem povedzme na sever a ono ukazuje, že idem na juh atď. a takisto ma nevie nájsť na mape, ukáže ma aj 400km inde ako som. treba navigáciu nejako nakalibrovať?

Uživatelský avatar
mrmaryII
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1262
Registrován: 24.03.2009 13:07
Bydliště: Kosice, SVK

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od mrmaryII »

Navigacia sa nekalibtuje. Skor by som to videl naproblem s antenou. Dal si tu original na strechu, ci len tak niekde do pristrojovky.
Pozri sa kolko druzic vidis. Minimalne musia byt 2, inak ta nenajde.
When you play with fire, there is a 50/50 chance something will go wrong, and nine times out of ten it does.

Uživatelský avatar
JarinoRS
Řidič
Řidič
Příspěvky: 80
Registrován: 07.09.2008 13:25
Bydliště: Rimavská Sobota
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od JarinoRS »

no dal som to na radio zozadu, nakolko je to magneticke a niekto to na fore aj tak pisal, ze to urobil a fachci mu to. tie satelity pojdem pozriet. co som ale dakedy davno pouzival PDA s externym BT GPS bolo jedno kde to v aute bolo, islo to fajn, takze neviem... najst ma najde, ale inde :D

kde najdem tie satelity?

Uživatelský avatar
mrmaryII
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1262
Registrován: 24.03.2009 13:07
Bydliště: Kosice, SVK

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od mrmaryII »

Vyzera to tak, ze ma zly signal a len z casu na cas chyti dalsi satelit. Minimalne z dvoch musi mat dobry signal.
Nedaval by som to za radio urcite. Je to skor nahoda, ze to pojde, ako pravidlo. Nemas na streche antenu? Myslim tu GSM. Mohol by si ju vymenit za origo GPS/GSM a mas vybavene.
When you play with fire, there is a 50/50 chance something will go wrong, and nine times out of ten it does.

Uživatelský avatar
global
Závodník
Závodník
Příspěvky: 567
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Zilina

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od global »

určite anténa, daj ju na palubku

satelity treba 3
http://www.x-dent.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
mrmaryII
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1262
Registrován: 24.03.2009 13:07
Bydliště: Kosice, SVK

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od mrmaryII »

ee stacia 2
ak su tri dokaze potom aj nadmorsku vysku, ale s dvoma uz vie urcit polohu.
Ked som mal problemy s antenou v predchadzajucom aute, tak som viac ako 2 ani nezachytil a islo to v pohode. Potom uz bol problem zachytit aj 2 a robilo to uz podobne hovadiny ako Jarinovi.
When you play with fire, there is a 50/50 chance something will go wrong, and nine times out of ten it does.

Uživatelský avatar
global
Závodník
Závodník
Příspěvky: 567
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Zilina

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od global »

mrmaryII píše:ee stacia 2
ak su tri dokaze potom aj nadmorsku vysku, ale s dvoma uz vie urcit polohu.
Ked som mal problemy s antenou v predchadzajucom aute, tak som viac ako 2 ani nezachytil a islo to v pohode. Potom uz bol problem zachytit aj 2 a robilo to uz podobne hovadiny ako Jarinovi.
Ako funguje GPS?
GPS funguje na základe triangulácie. Teda na určenie polohy je potrebné poznať presnú polohu minimálne troch bodov a vzdialenosť k nám od každého z nich. Toto platí pre zistenie šírky a dĺžky, tzv. 2D mód. Ak chceme poznať aj našu výšku, je potrebné poznať polohu a vzdialenosť aspoň od štyroch bodov. Na orbite vo výške cca 20.200 m prelieta 24 satelitov. Vysielajú dva kódy. PPS - výhradne armádny zašifrovaný signál a SPS signál dostupný širokej verejnosti. Polohu každého z nich zisťujú kontrolné centrá na Zemi takisto trianguláciou. Túto svoju polohu potom každý satelit vysiela vo forme tzv. efemeridov. GPS stanice potom zachytávajú tieto efemeridy a tiež presný čas z týchto satelitov. Keďže signálu niečo trvá, kým sa dostane na Zem, dá sa potom z rozdielu času určiť vzdialenosť k družici. Ak takto získame údaje aspoň 3 satelitov 2D poloha je naša.

http://www.senline.sk/html/gps_uvod.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://sk.wikipedia.org/wiki/GPS" onclick="window.open(this.href);return false;

pre výšku treba 4 satelity

S 2mi je technicky nemožne vypočítať polohu
http://www.x-dent.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
mrmaryII
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1262
Registrován: 24.03.2009 13:07
Bydliště: Kosice, SVK

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od mrmaryII »

No teoria zo stranok od predajcov je jedna vec (wiki radsej nekomentujem, mozem ist tam, prepisat to a bude to inak :) ) a to, ze SW navigacie pozna nieco ako stick to point, a ze pohyb auta prepocitava zo snimacov abs a kruzka na volante je vec druha. Ver mi, mal som s tym dost problemov a viem ako som sa s tym natrapil, kym som definitivne vylucil akykolvek iny problem nez antenu. Dokonca mi to merali, ze ci naozaj vidi len tolko satelitov kolko ukazuje. Ukazoval aj nadmorsku vysku, ale nikdy tam nebolo viac ako 3 satelity.

Sorry som zabudol prilozit :) Ak aspon raz zachyti 3 satelity najde miesto kde je. Presne ako hovoris (triangulacia) a potom ked strati signal od tretieho v aute si pomaha snimacmi, ktore mu hovoria o aktualnom smere pohybu, prejdenej vzdialenosti, rychlosti... Z toho dopocitava SW navigacie priblizne miesto, kde asi prave je (toto sa presne dialo u mna). Mozes si to vsimnut, ked prechadzas nejakym zakrivenym tunelom. Satelit ziaden a navigacia ukazuje spravne (za predpokaldu dobrej mapy). Takze cista teoria o principoch GPS u auta celkom nestaci.

Zdroj: Purdue University -EAS Department.


Receiver start-up

•General procedure:
1.Acquire one satellite to get time and almanach
2.Acquire 2 other satellites to get 2-D position
3.Acquire 4thsatellite to get 3-D position
4.Acquire any other visible satellite
•Time needed to get good position:
–Hot start: few secs (rcv was off for a few secs: almanachok, time ok, position close to last one)
–Warm start: few mins (rcv was off for less than a day: clock ~ok)
–Cold start: 10s of minutes (rcv was off for several days: time off, almanach expired, last position off)
When you play with fire, there is a 50/50 chance something will go wrong, and nine times out of ten it does.

Uživatelský avatar
lukasko144
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2526
Registrován: 25.06.2009 21:40
Bydliště: Malacky, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od lukasko144 »

Troska vam do toho vstupim. Pisal som jednu pracu, kde som malicko do tohto zabrdol. Nechcem nikomu nic vraviet, nazor si spravite sami..
Přílohy
bc.doc
(931 KiB) Staženo 105 x
06/2009: Passat Variant 2.0 TDI 2008 103 kW BKP 4Motion Highline Foto CZ , Foto SK
07/2007 - 05/2009: Skoda Fabia 1.4 MPI Foto
12/2006 - 06/2007: Skoda 130 Foto

Uživatelský avatar
global
Závodník
Závodník
Příspěvky: 567
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: Zilina

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od global »

4 satelity sa mi nepodarilo photo, ale už je 3D fix
Přílohy
IMG_0263.jpg
IMG_0264.jpg
IMG_0265.jpg
IMG_0266.jpg
http://www.x-dent.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
ejne
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1520
Registrován: 14.09.2008 17:43
Bydliště: SVK ( SLC, SL )
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibrácia navigácie

Příspěvek od ejne »

ako je to u RNS300 kde tam pcham GPS antenu? lebo ked som ju zapajal tak to co som vybral z RCD300 to som aj pichol do RNS300 a akosi ziadna GPS antena tam sa nedala dat. neviem preco a ani ziaen konektor nebol volny...
VW Passat 2.0 103kw Sportline = Moje presuvadlo
Najväčšou hrozbou v cestnej premávke sú autá, ktoré sú rýchlejšie než schopnosť ich vodičov myslieť

Odpovědět

Zpět na „Navigace“