Wiki: Aditiva do maziv

Motorové oleje, brzdové kapaliny, chladící náplně, maziva..

Aditiva do maziv

Příspěvek od admin »

Aditiva do maziv

Chemické přísady, které jsou určené ke zlepšení důležitých vlastností olejů a plastických maziv. Aditiva jsou běžnou součástí maziv a obsah aditiva v mazivu je v rozsahu od 1 do 25%. Ideální množství a druhy aditiv v mazivu výrobci stanovují na základě norem a praktických zkoušek maziva.

Dělení aditiv

Detergenty - rozpouští nečistoty na mazaných površích a zamezuje dalšímu usazování nečistot. Detergenty přispívají k lepší přilnavosti maziva k mazané ploše. Detergenty se uplatňují zejména při ochraně pístu ve válci, kde vlivem vysokých teplot dochází tendenci usazování uhlíku, který detergenty rozpouští.

Disperzanty - Obalují mikroskopické a kapalné nečistoty a zabraňuji jejich usazování. Disperzanty se uplatňují zejména za nízkých teplot. Nečistoty se rovnoměrně rozptýlí v celém objemu maziva. Disperzanty jsou důležitou složkou, která napomáhá k průchodnosti filtrů a olejových kanálků.

Zlepšující viskozitu - aditiva sloužící ke stabilizaci viskozity maziva. Díky stabilizaci rozšiřují teplotní rozsah v jakém je mazivo schopno správně plnit svoji funkci.

Snižující bod tuhnutí - aditivum omezující shlukování parafinů v mazivu. Parafíny se v mazivu mají tendenci shlukovat za nízkých teplot zejména u minerálních olejů. Shlukování parafínů znamená zvyšování hustoty maziva. Zvýšená hustota maziva a jeho nekonzistentnost zhoršuje mazivost.

Chránicí elastomery - aditiva působící proti stárnutí gumových a umělohmotných částí, které se stýkají s mazivem. Příkladem jsou těsnění.

Návrhy na úpravu informací:

Re: Aditiva do maziv

Příspěvek od 11mAjA11 »

http://www.autopress.cz/?page=mazivarske-myty" onclick="window.open(this.href);return false;
Moje přibližovadla :Golf Mk II TDi AHF, Golf Mk IV 1.6 16V, T3 1.6D Alpinweiss - Das ReiseWagen, Sup1AMX, GSX-R 750, Jawa 23 Mustang, Alhambra I AFN,P206
Příběh Australanky --> Obrázek

R.I.P. areka

Doplnit informaci

Zpět na „Maziva & oleje & kapaliny & náplně“