Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Řešení otázek týkajících se policie, pokut, havárek a trestního práva.

Moderátor: Odborní poradci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomikcek
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1622
Registrován: 14.08.2010 13:05
Bydliště: Hovězí - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Tomikcek »

Zdravím pánové, potřeboval bych poradit jak se zachovat a co říct když mi přišlo předvolání na městský uřád . Celá věc se má takto, bydlím na takovém sídlišti, kousek je hokejový stadion a já se z někama vracel a přijíždím k domu a zjištuji že uplně celá oblast kolem toho stadionu je zaskládána autama,lidi stáli na cestě,na autobusové zastávce no prostě všude . Chtěl jsem zaparkovat tak jsem jezdil víc jak 20minut kolem a hledal místo na zaparkování ale jelikož mě tlačil čas a já musel zaparkovat někde auto a jít do práce tak jsem ho zaparkoval na trávu mezi parkoviště kde absolutně nikomu nemohlo zavazat . Říkám si lidi ví že tu bydlím a snad ten jeden den se nic nestane když už všude stáli návštěvníci z toho hokeje . Na druhý den jsem auto přeparkoval s domněním že je vše v pořádku ale po nějaké době mi přišel dopis že mám přijít podat vysvětlení s tím že jsem stál na veřejném prostranství, čímž mělo dojít k neoprávněnému záboru veřejného prostranství .

Co jim mám říct ? Že sem prostě spěchal do práce a nemohl jsem kvůli tomu hledat místo na zaparkování po celém městě když všechny parkoviště a všude kde se dalo stát zabrali ti lidi z toho hokeje ? Mám říct že v tu dobu měl auto někdo půjčené ?

Díky za rady :)
VW Passat CC 2009 2.0TDi 125kW + Audi S4 b5 avant 2.7BiTurbo s K04 - V̶W̶ P̶a̶s̶s̶a̶t̶ 3̶B̶G̶ 9̶6̶k̶W̶ 6̶q̶ -̶ A̶u̶d̶i̶ A̶4̶ b̶7̶ 2̶.̶0̶T̶F̶S̶I̶ Q̶ -̶ A̶4̶ b̶5̶ 1̶.̶8̶T̶ Q̶

Uživatelský avatar
Mrsta
Řidič
Řidič
Příspěvky: 136
Registrován: 01.09.2013 13:50
Bydliště: Praha - Východ

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Mrsta »

Stačí využít svého práva a odepřít podání vysvětlení. Určitě je to uvedeno v poučení toho cancu co jsi dostal. Podat vysvětlení jde i písemně a nemusíš tam chodit. Stačí se omluvit, že budeš v termínu podání vysvětlení třeba na horách a k tomu připojit odepření dalšího vysvětlení s odkazem na viz níže.

§ 60 odst. 1 zákona o přestupcích

"Každý je povinen podat správním orgánům nezbytné vysvětlení k prověření došlého oznámení o přestupku; podání vysvětlení může být odepřeno, jestliže by takovým osobám nebo osobám jim blízkým (§ 68 odst. 4) hrozilo nebezpečí postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin nebo by porušily státní nebo služební tajemství anebo zákonem výslovně uloženou nebo uznanou povinnost mlčenlivosti".
VW Sharan 2011, 125kW, DSG

Uživatelský avatar
Bofors
Pilot
Pilot
Příspěvky: 707
Registrován: 24.12.2012 23:54
Bydliště: Ostravwa

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Bofors »

to ti moc nepomůže. dopustil ses 47/1h zč. 200/90 Sb. tím žes neoprávněně zabral veřejné prostranství (parkování na veř. zeleni) na toto se vztahuje objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, takže buď bude potrestán provozovatel nebo ten kdo tam zaparkoval pokud se přizná- pokud to není jedna a tatáž osoba. doporučuju tam zajít a v klidu s pokorou vyřešit. správní orgán k tomu jistě přihlédne a nebude to tak moc bolet.
VW Golf VII 1,4 TSI

Uživatelský avatar
Mrsta
Řidič
Řidič
Příspěvky: 136
Registrován: 01.09.2013 13:50
Bydliště: Praha - Východ

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Mrsta »

Bofors píše:to ti moc nepomůže. dopustil ses 47/1h zč. 200/90 Sb. tím žes neoprávněně zabral veřejné prostranství (parkování na veř. zeleni) na toto se vztahuje objektivní odpovědnost provozovatele vozidla
Objektivní odpovědnost provozovatele vozidla se na tento případ nevztahuje. Podáním vysvětlení to končí.
VW Sharan 2011, 125kW, DSG

Uživatelský avatar
Bofors
Pilot
Pilot
Příspěvky: 707
Registrován: 24.12.2012 23:54
Bydliště: Ostravwa

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Bofors »

Objektivní odpovědnost provozovatele se vztahuje mimo jiné na neoprávněné zastavení či stání. Pak už záleží na výkladu.
VW Golf VII 1,4 TSI

Uživatelský avatar
Mrsta
Řidič
Řidič
Příspěvky: 136
Registrován: 01.09.2013 13:50
Bydliště: Praha - Východ

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Mrsta »

Bofors píše:Objektivní odpovědnost provozovatele se vztahuje mimo jiné na neoprávněné zastavení či stání. Pak už záleží na výkladu.
To jistě, jenže v zákoně 361/2000 Sb. je v § 125f odst. 2 zcela zásadní konstatování, že

(2) Právnická nebo fyzická osoba za správní delikt odpovídá, pokud

b) porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje znaky přestupku podle tohoto zákona

tedy zákona 361, nikoliv zákona 200/1990. Takže na porušení zákona o přestupcích 200 se objektivní odpovědnost provozovatele nemůže vztahovat.
VW Sharan 2011, 125kW, DSG

Uživatelský avatar
Bofors
Pilot
Pilot
Příspěvky: 707
Registrován: 24.12.2012 23:54
Bydliště: Ostravwa

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Bofors »

Pokud to musí být z 361/2000 tak to pak jo.
VW Golf VII 1,4 TSI

Jarda S.
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1743
Registrován: 31.03.2010 20:12
Bydliště: Netolice

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Jarda S. »

nebyl náhodou 200/1990 novelizován na 361/2000 ? :blush:
Passat AVF 2004
GIII variant tdi bosch 764 => 100kw - KPower
felda 1.3 LPG

Uživatelský avatar
Tomikcek
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1622
Registrován: 14.08.2010 13:05
Bydliště: Hovězí - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Tomikcek »

zapomněl jsem dopsat jak jsem dopadl . Přišel jsem tam,paní mi ukázala asi 6 pěkných fotek jak tam stojím tak jsem se přiznal a slečna mi dala nejnižší pokutu a to 300 . Mohl jsem s tím ještě nesouhlasit a řešit to dál ale za těch 300 mi to fakt nestálo, tak jsem to zaplatil a šel :)
VW Passat CC 2009 2.0TDi 125kW + Audi S4 b5 avant 2.7BiTurbo s K04 - V̶W̶ P̶a̶s̶s̶a̶t̶ 3̶B̶G̶ 9̶6̶k̶W̶ 6̶q̶ -̶ A̶u̶d̶i̶ A̶4̶ b̶7̶ 2̶.̶0̶T̶F̶S̶I̶ Q̶ -̶ A̶4̶ b̶5̶ 1̶.̶8̶T̶ Q̶

Jarda S.
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1743
Registrován: 31.03.2010 20:12
Bydliště: Netolice

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Jarda S. »

vždycky to za to stojí, ted máš záznam že jsi pirát, přístě k tomu přihlídnou a bude to horší ...
Passat AVF 2004
GIII variant tdi bosch 764 => 100kw - KPower
felda 1.3 LPG

Uživatelský avatar
Mrsta
Řidič
Řidič
Příspěvky: 136
Registrován: 01.09.2013 13:50
Bydliště: Praha - Východ

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Mrsta »

Přesně tak, je to škoda. Nemusel si platit nic, komu není rady, tomu není pomoci. V drtivé většině holí ovečky neoprávněně a z takových systém žije.
VW Sharan 2011, 125kW, DSG

Uživatelský avatar
Bofors
Pilot
Pilot
Příspěvky: 707
Registrován: 24.12.2012 23:54
Bydliště: Ostravwa

Re: Výzva k podání vysvětlení-MěÚ

Příspěvek od Bofors »

ale pánové, ne každý je lhář a podvodník. existují lidé co se k tomu dokážou postavit čelem a takovým já fandím. a to že má v systému zapsaný jeden přestupek v dopravě neznamená nic.
VW Golf VII 1,4 TSI

Odpovědět

Zpět na „Policie (pokuty/havárky) - trestní právo“