Haldex - chování na sněhu a rady

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

Odpovědět
čaděj
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: 18.04.2017 18:42

Haldex - chování na sněhu a rady

Příspěvek od čaděj »

Zdravím,
již nějakou dobu se pokukuji po GIV s haldexem, ale chtěl bych slyšet i nějaké rady, či proč to není dobrý nápad kupovat. :)
Tak 2-3x do měsíce jezdím do krkonoš na naši samotu, takže s předokolkou jsem rád že tam dojedu, i když se občas nepovede, zvlášť v zimě a musím to vzdát a jít cca 4km pěšky.
Samozřejmě nechci od toho chování stále 4koly, ale jen abych dojel k chatě a občas si mohl zatáčku na sněhu projet bokem. :good:

Ale pořád přemýšlím, jestli je to dobrá volba, jak se haldex chová na sněhu? Rozjezdy, zasněžené zatáčky (když ulítne zadek) atd?

Pak případné rady a tipy na co si dát pozor, samozřejmě výměna oleje a filtrů - to je jasná péče. :)

Uživatelský avatar
skacel99
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9993
Registrován: 30.10.2008 15:25
Bydliště: Jevíčko

Re: Haldex - chování na sněhu a rady

Příspěvek od skacel99 »

Mám sice GV,kde je haldex tuším 4. generace,ale bude to dost podobný.
Po 60 tis. km se má dělat olej ve spojce Haldex. Náplň v zadní diferáku a přední rozvodovce je životnostní,ale doporučoval bych to po koupi udělat,stejně jako převodovku.
Pokud bude při akcelereci něco silně duně,jsou špatný hardyspojky na kardanu. Nic víc tam asi není za předpoladu,že to funguje.

V zimě je to super,vyjede to strašně moc oproti 2 kolce.Je s tím neskutečná zábava. Každopádně ESP je nastavený jinak,než u 2 kolky,zasahuje do řízení mnohem pozděj,takže umožní i nějaký to klouzání. Je třeba s tím počítat a nespolíhat se na něj na 100%. Osobně mám zkušenost takovou,že i na ledě a vyloženě kluzkým sněhu se dá jet velice svižně a auto drží jak přibitý. Jakmile se ale překročí hranice a auto se utrhne když to člověk nečeká,má toho plný brejle. Připadá mi to trochu zákeřnější,než 2 kolka. Ale to je spíš až při rychlé jízdě nebo když člověk zkouší,co to umí a dělá. V běžným provozu super. A když s tím člověk počítá,vypne ESP a jezdí cíleně bokem,je to taky super.
Nevím,jak rychle spíná zadek u GIV,ale u GV na dvojklu i na trojku stačí auto rozhodit volantem,šlápnout tomu podlahu a na sněhu to jde okamžitě dveřma napřed :D

Chová se to líp i v létě a na suchu. Není to pod plynem tak nedotáčivý,jako předokolka. Jiný auto než 4 kolku už nechci.
Každopádně je potřeba počítat s větší spotřebou asi o 1 litr a pokud budeš v zimě moc blbout,je otázka času,než to někde pošleš do škarpy :-D

čaděj
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: 18.04.2017 18:42

Re: Haldex - chování na sněhu a rady

Příspěvek od čaděj »

Díky za recenzi, dost užitečná. :)
Někde jsem četl že olej už po 30tis a filtr až po 60tis, ale to je jedno, ročně najezdím tak těch 25tis, takže jednou ročně dostane pořádnou péči. :)
No, rád slyším, že se zlepší nedotáčivost pod plynem, u mé předokoly je to na nic. Stejně tak rovnání, když se utrhne, tak toho jsou taky plný brejle, takže uvidím. :D
Škarpy vymetám v jiném autě, tohle bude jen jako mazel a pujdu do dieselu, takže ta spotřeba mě zase tak trápit nebude, rozhodně s tím počítám, stejně tak že je tam více věcí na posrání.
Každopádně díky. :)

Uživatelský avatar
skacel99
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9993
Registrován: 30.10.2008 15:25
Bydliště: Jevíčko

Re: Haldex - chování na sněhu a rady

Příspěvek od skacel99 »

Hele taky jsem váhal,ale nakonec jsem do 4kolky šel a neměnil bych.
Když se ti utrhne dvoukolka,jde většinou do škarpy čumákem. U 4 kolky jdeš dveřma napřed. Dost mě vyškolil Passat 3C ve 4motionu. Zkoušel jsem,co dělá delší rozvor oproti Golfu.Furt to krásně drželo stopu a najednou z ničeho nic jdeš dveřma napřed a čekáš,jestli se to chytne,nebo ne. To ESP je tam takový víc vláčný. připadá mi,že zasahuje až je pozdě :-D
Ale do kopce to jede furt,asi jsem nepoznal rozdíl mezi sjetejma a novejma gumama.

Uživatelský avatar
xerxes
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 10165
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Haldex - chování na sněhu a rady

Příspěvek od xerxes »

já bych už taky neměnil prostě jak 4kola táhnou tak není co řešit

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“