Kontrola poloosy / výměna kol

Podvozky, snížení, kola a pneu

Moderátor: Olaf87

Odpovědět
armen
Řidič
Řidič
Příspěvky: 88
Registrován: 14.10.2015 15:07

Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od armen »

Ahoj,

stala se mně dnes taková nemilá věc a rád bych se poradil...
Při výměně kol za zimní mně nešlo kolo oddělit protože bylo přirezlé ke středu a tak jsem s tím všelijak šiboval... A stalo se mně že jsem kolo spouštěl na heveru dolů a neměl jsem ho chycene žádným sroubem... A vyvratilo se to ... takže to chvíli drželo na heveru, protože nebyl úplně pryč a brzdovem kotouči a ten byl zapreny do pneu ... Vím pokazil jsem to, moje blbost ...
S autem už jsem jel, zatím žádné divné zvuky nevydava, řízení se zdá ok ... brzy také, zkoušel jsem to jen opatrně...
Chtěl bych se Vás zkušenějších zeptat, co bych měl zkontrolovat/nechat zkontrolovat abych si byl jistý že se nic vážného nestalo?
Letos byly po létě všechna kola přirezlé ke středům ... jak to řešíte, uvolnujete?

Díky moc.

Luk

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

armen
Řidič
Řidič
Příspěvky: 88
Registrován: 14.10.2015 15:07

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od armen »

Jo stalo se mně to na předním kole...

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4766
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od srotty »

Pokud to vyloženě nespadlo na zem,ale jen se to "šprajclo" ,tak by nemělo nic stát. Pokud při brždění necítíš vybrace bude to OK.
Doporučuje se jako prevenci proti přireznutí namazat okolí středu vazelínou. Pokud už přirezne,gumovou palicí zkusit do kříže bouchat a uvolnit tak ráfek. Nebo povolit kolové šrouby o několik otáček a autem popojíždět dopředu dozadu a tím zase ráfek uvolnit.

armen
Řidič
Řidič
Příspěvky: 88
Registrován: 14.10.2015 15:07

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od armen »

Díky moc za tipy. to popojíždění jsem chtěl zkusit... myslel jsem že se to uvolní jak to budu dávat heverem dolů, ale šrouby jsem měl jen povolit :( a ne úplně oddelat Obrázek
No ještě tam asi zkusím dát tu vazelinu bo po zimě to bude ještě horší... Dík.


Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Graun
Pilot
Pilot
Příspěvky: 716
Registrován: 21.06.2016 09:24
Bydliště: Nový Jičín

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od Graun »

No na tu vazelinu bych byl opatrný a určitě ji nedoporučuji. Pokud se dostanou na styčnou plochu brzdových kotoučů, tak je to spíše ke škodě než k užitku. Patří na to vosk (dají se koupit přímo spreje) a určitě pořádně očistit dosedací plochy.

Odesláno z mého FRD-L09 pomocí Tapatalk
ŠKODA FABIA III 1.0MPI 55kW / Hatchback / výbava JOY / Quartz Metallic (MY2016)
ex VW GOLF IV 1.6 SR (74kW, AKL, r.1999), LPG

mates1909
Řidič
Řidič
Příspěvky: 86
Registrován: 26.11.2017 08:13
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od mates1909 »

Mě se stalo něco podobného když jsem přezouval svoje bejvalý RS před garáží.Zapoměl jsem zaklínovat kola z obou stran a když jsem nandaval kolo na osu tak se mě to svezlo z heveru a kolo se dostalo pod přední blatník na kterém to zůstalo viset celou vahou auta.Kvůli ušetřené 500 za přezutí jsem musel koupit nový blatník nalakovat a nechat vyměnit ve škodovce zhruba za 6 tisíc komplet.Teď už jezdím pouze do pneuservisu a 500 a půl hod.čekání za přezutí rád obětuji.
VW Golf VII Variant 1,4TSI 110KW Highline FL bílá pure
VW UP 1,0MPI 55KW Move bílá pure

Langi.46
Řidič
Řidič
Příspěvky: 65
Registrován: 19.09.2018 20:43

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od Langi.46 »

Když nejde disk s kolem odlepit, tak doporučuji dát zpět dva šrouby či matky, lehce přitáhnout, spustit hever téměř dolů, aby kolo bylo na zemi, a pak s ním zaviklat. Vždy mi to povolilo.

Uživatelský avatar
passatb3
Řidič
Řidič
Příspěvky: 168
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od passatb3 »

Za mě: ručka, kvalt, zaklínkovat (jak kdy se mě chce), šrouby ven. Když nejde z osy zaviklám kolem, pobouchám pěstí a pokud i to nepomůže s citem do něj kopnu. Vždy zabere.

Langi.46
Řidič
Řidič
Příspěvky: 65
Registrován: 19.09.2018 20:43

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od Langi.46 »

A v případě, že bude kolo držet fest, riskuješ spadnutí z heveru. Proto já si to dvěma šrouby chytnu a jsem v klidu.

Uživatelský avatar
passatb3
Řidič
Řidič
Příspěvky: 168
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od passatb3 »

I to se může stát, leč se za dobu 20 let co takhle dělám všechny auta v rodině nestalo.

Uživatelský avatar
Pitrsman747
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 350
Registrován: 02.02.2012 22:29

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od Pitrsman747 »

Brácha přezouval Roomstera před barákem a za 5let ukroutil závit (protože neměl momentovej klíč), oprava 10tis, veškeré ušetřené peníze vyšli vniveč. :laugh: Někdo se potřebuje prostě vyškolit. :D
VW Golf 7.5 1.4 TSI 110kW Maraton Edition (r.v. 2018)

Uživatelský avatar
PetrAT
Řidič
Řidič
Příspěvky: 58
Registrován: 16.07.2014 08:16
Bydliště: Beskydy

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od PetrAT »

Dnes jsem zkoušel jednu zatáčku co mám najetou projet s Golfem stejnou rychlostí, jako jsem ji dříve jezdil s Focusem II (rychlost 90 kmh)
Golf jí tou rychlostí projel, ale ...
Focus to zvládl přesněji, hravěji, s větší jistotou a s lehkostí
Když to přeženu, tak se dá říct, že s Golfem se člověk v zatáčkách více nadře

Uživatelský avatar
srotty
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 4766
Registrován: 24.02.2006 21:02
Bydliště: OLOMOUC

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od srotty »

A co to má společného s kontrolou poloosy nebo výměnou kol ? A navíc záleží jakého golfa máš (vím že 7)

bouky2
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 323
Registrován: 25.01.2014 19:57

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od bouky2 »

Ahoj, ja vzdy na obou autech lehce maznu kvalitni vazelinou a se sundanim neni problem.

Uživatelský avatar
Pitrsman747
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 350
Registrován: 02.02.2012 22:29

Re: Kontrola poloosy / výměna kol

Příspěvek od Pitrsman747 »

Rozumí tu někdo hodnotám geometrie podvozku? Včera jsem byl na geometrii a nejsem z toho zrovna nadšenej, :( papír s hodnotama mám.
VW Golf 7.5 1.4 TSI 110kW Maraton Edition (r.v. 2018)

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“