Zavzdušnování spojky

2010 - 20..

Moderátor: čapik

Odpovědět
Jan Hubsch
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 24.09.2015 21:39

Zavzdušnování spojky

Příspěvek od Jan Hubsch »

Ahoj chlapy,

řeším delší dobu zavzdušnování spojky, je to dost sporadický, občas se za jízf´dy zavzdušní, to cítím jak měkne, pak se zůstane na podlaze a musím napumpovat, pak chodí zase týden, klidně dva, nebo to udělá ob den, je nový hlavní spojkový válec, nikde nic nerosí, ještě zkusím odvzdušnit. Pak zbývá podle mě jen už jen hydr. ložisko v převodovce.
Mé otázky...- může to zavzdušnovat brzdá? je to na stejné nádobce

dvouhmota nebouchá, mam najeto 190k a přemýšlím že udělám ložisko a přítlačák s lamelou, co myslíte?

nějaké další rady?


Děkuji.

J.A.Y.
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 10.07.2013 21:48
Bydliště: Teplice nad Metují

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od J.A.Y. »

mně se zavzdušňovala spojka přes vypínací válec. Je součástí ložiska, takže rozborka. Mělo vakl. vymačkaný těsnění nebo nevím co. Nechal jsem vyměnit jen ložisko, a to byla chyba. Pravděpodobně to na něm přestalo "dilatovat" a vzalo to s sebou setrvák, taky asi už načatej. Byla by to moc velká náhoda, nebyl to ani tejden. Takže znova rozborka, výměna komplet. Najeto 190 000.
Sharan I 98 1,9, trošku zanedbanej, ale náš ;)
Sharan III 2013 2,0

Jan Hubsch
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 24.09.2015 21:39

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od Jan Hubsch »

Díky za odpověď, mě to dělá teda dost sporadicky, zavdusni, pedál padne, naslapu a 4klid. Když funguje tak zabírá krásně, setrval nerachta . No uvidi se až se to rozebere.

J.A.Y.
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 10.07.2013 21:48
Bydliště: Teplice nad Metují

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od J.A.Y. »

mně to začalo taky hodně zvolna, nejdříve zabíral dost dole, pak se to samo rozběhlo a třeba měsíc zas dobrý. Ke konci to už dělalo furt a v extrému spojka vůbec nevypnula. Taky kapalina byla úplně černá i chvíli po výměně, z ložiska šlo strašně bordelu.
Když se ti chce rozebírat, můžeš zkusit toto: Filtrbox, baterka a nevím možná ještě něco ven, tím se pohodlně dostaneš k odvzdušňovacímu Téčku. Velkou injekční stříkačkou s hadičkou odsaješ kapalinu z nádobky, potom i přes odvzdušňovák zbytek co je v trubce. Téčko odpojíš z tý strany co vede ke spojce, je tam drátový pérko který jde šroubovákem podebrat a vyklapnout. K trubičce z převodovky (to už je ložisko) připojíš opět stříkačku s hadičkou a zkusíš nasát. Nesmí to podbublat. Jestli jo, je ložisko v prdeli.
V každým případě, jestli seš smířenej s výměnou, bude to pak 100%.
Sharan I 98 1,9, trošku zanedbanej, ale náš ;)
Sharan III 2013 2,0

Uživatelský avatar
sharik4x4
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1348
Registrován: 24.02.2006 21:02

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od sharik4x4 »

Do tý doby co dělaj vypínací ložiska z reciklátu, mění se jak na běžícím pásu. Takže pokud se začne propadat pedál spojky je potřeba to vyměnit komplet tak aby byl klid.
Oprava vyvažovacích modulů na 2,0TDI a jiné pomsty od VW Group.www.vyvazovaky.cz,tel. 604543482

J.A.Y.
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 10.07.2013 21:48
Bydliště: Teplice nad Metují

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od J.A.Y. »

U me zatim spojka beze zmeny, rekneme bohuzel. Cela spodni cast po vymene, zbyl prakticky jen valec pod pedalem a vedeni. Ovsem od zacatku to myslim neni 100%. Pedal bere imho dost dole, dokonce se obcas stane, ze nejde zaradit jednicka nebo zpatecka, musim parkrat slapnout a pak je to v cajku. Myslite, ze muze bejt spatnej i ten posledni dil - valec pod pedalem?
Sharan I 98 1,9, trošku zanedbanej, ale náš ;)
Sharan III 2013 2,0

yalapeak
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 30.08.2014 16:04

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od yalapeak »

Mám ten samý problém, auto 2011, najeto cca 260 000 s původní spojkou. Jednou to vydrží týden, podruhé měsíc a nakonec to manželce vydrželo asi hodinu. Teď měním spojkovou pumpičku a je tedy pěkně zašitá, napřed jsem ji musel najít. Máte někdo nějaký způsob, jak ji dostat ven? Odpojil jsem vedení ke spojce, pootočil doleva o nějakých 45⁰ a pořád nechce ven.
Ford Galaxy 2005, 1,9TDI PD, 85kW AUY + VW Sharan 2011, 2,0 TDI CR, 103 kW, CFFB
Praha

LUTEC
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 18.08.2021 11:20

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od LUTEC »

Při výměně hlavního spojkového válce je potřeba odmáčknout plastovou pojistku na válci, aby s ním šlo pootočit a pak otočit a mírně táhnout až se dostanou zobáčky na svá místa, tak povyjede. Důležité je, na spojkovém pedálu odjistit uchycení ,,pístku” spojkového válce. Ten ,,pístek” je zakončenej kuličkou, co je v pedálu držena takovým bílým pouzdrem, které je ze dvou dílů a je nacvaknuté v pedálu na dva zobáčky. Ty je potřeba šroubovákem zatlačit dovnitř do pedálu a trochu posunout jakoby ven z pedálu, aby zobáček zase nezaskočil, než se zmáčkne i druhá strana. Potom jde válec vytáhnout ven. Pozor na sešlápnutí pedálu spojky bez připojeného válce, když pedálu chybí válec, tak jde sešlápnout trochu víc a vyskočí ta pružina, co pedál vrací. Když jsem chtěl sestavit zpět, musel jsem odpojit volantovou tyč od řízení, protože šroub co drží pedál nejde jinak vytáhnout.

LUTEC
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 18.08.2021 11:20

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od LUTEC »

Ohledně zavzdušňování spojky mám podobnou zkušenost. Někdy vydrží měsíc, někdy pár dní. Při jízdě někdy propadne pedál až na podlahu a musím našlapat, abych mohl zařadit. Super je, když propadne pedál při jízdě a mám zařazeno a jedu v tahu do kopce. Rychlost nejde vyřadit a při našlapávání začne auto škubat. Začal jsem výměnou kapaliny a kontrolou těsnosti. Nic se nezměnilo, po nějaké době zase propadl pedál. Koupil jsem nový hlavní válec a vyměnil ho a zase po pár dnech propadlý pedál. Zjišťoval jsem k čemu je ta divná kulatá věc co je připojená do válce a jestli není problém v tom téčku s ovzdušňovákem. Funkci té kulaté divné věci nevím a v téčku to vypadá v pohodě. Takže to vypadá na to spojkové ložisko. Auto má 260000km a původní spojku, takže budu měnit komplet.

J.A.Y.
Řidič
Řidič
Příspěvky: 100
Registrován: 10.07.2013 21:48
Bydliště: Teplice nad Metují

Re: Zavzdušnování spojky

Příspěvek od J.A.Y. »

nejde vyřadit, protože je v záběru. Když pustíš plyn a motor přestane táhnout, měla by jít v jednu chvíli rychlost ven i bez spojky. Jde to ale opravdu jen mžik, než zas motor začne brzdit...
Sharan I 98 1,9, trošku zanedbanej, ale náš ;)
Sharan III 2013 2,0

Odpovědět

Zpět na „SAIII Sharan 7N + Alhambra“