Led denní svícení

Sedačky, volanty, palubní desky, elektro...

Moderátoři: VWMysak, vtuni, HANZ500, MartinZ22

davidgolf4
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 22.07.2019 23:54

Led denní svícení

Příspěvek od davidgolf4 »

Zdravím, mám menší problém. Koupil jsem si Led denní svícení, jednu z levnějších variant a přišly mi pouze světla a z toho jsou vyvedeny dva kablíky. Černý a červený. Poradil by mi někdo jak zapojit aby fungovalo jak by mělo ? Jedná se o Golf 4. Už jsem přečetl hodně diskuzi o tomhle ale všude píšou něco jiného. Díky moc

Uživatelský avatar
majrek001
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9298
Registrován: 08.10.2008 11:24
Bydliště: Svitavsko

Re: Led denní svícení

Příspěvek od majrek001 »

to je úplně jednoduché jelikož každý vypínač světe má výstup TFL (je to popsáno na vypínači u kontaktů jinak by to měl být pin 3 na na konektoru - budeš potřebovat jeden pin ISO samice), který přesně pracuje dle vyhlášky - tedy hnědý je zem a +12V dotáhneš z vypínače světel z pinu TFL - je neobsazen kabelem - vhodné dát přes pojistku
paštika B6 variant TFSI & paštika B5.5 variant AVF
:arrow:
kódování a diagnostika vw koncernu

pavelll
Řidič
Řidič
Příspěvky: 83
Registrován: 17.08.2013 12:43

Re: Led denní svícení

Příspěvek od pavelll »

abys nemusel tahat drat z auta :roll: červený na spínané + najdeš na motoru a černý na + tlumeného světla hotovo

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

Jakmile vezmeš něco "na motoru" tak riskuješ, že uděláš chybu a nebudeš to mít napíchlé za pojistkou, ale před ní.

varok
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1540
Registrován: 03.12.2016 15:45
Bydliště: Havířov

Re: Led denní svícení

Příspěvek od varok »

Není přece problém dodat přímo ke světýlkům pouzdro s pojistkou.
VW Golf IV 1,6/74kW akl, světle modrá perleť LW5Z
VW Golf VII 1,4TSI 103kW, tmavě modrá metalíza Night Blue

Uživatelský avatar
Ladislav 66
Řidič
Řidič
Příspěvky: 196
Registrován: 19.02.2010 08:33
Bydliště: Podbořany

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Ladislav 66 »

pavelll píše:abys nemusel tahat drat z auta :roll: červený na spínané + najdeš na motoru a černý na + tlumeného světla hotovo
když už tak na plus od parkovaček, protože ty svetla nesmi svitit pokud svítí parkovačky..

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

Ladislav 66 píše:když už tak na plus od parkovaček, protože ty svetla nesmi svitit pokud svítí parkovačky..
Nic takového 361/2000 Sb netvrdí. Naopak § 32 je napsaný tak, že by se to dalo vyložit, že obrysovky svítit musejí vždy. Parkovací světla samostatně golf nemá, takže počítám, že jsi myslel obrysovky, jinak mě oprav.

varok
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1540
Registrován: 03.12.2016 15:45
Bydliště: Havířov

Re: Led denní svícení

Příspěvek od varok »

A já myslel že obrysovým světlům se říká parkovačky a tlumeným světlům potkávačky.
VW Golf IV 1,6/74kW akl, světle modrá perleť LW5Z
VW Golf VII 1,4TSI 103kW, tmavě modrá metalíza Night Blue

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

Lidi to často zapměňují (protože často jsou spojeny do jednoho). Do obrysovek mj. patří i ty žluté, co mají kamiony, kdežto parkovací se zapínají jen při parkování. Některé skřínky mají speciální pozici P před vypnutými světly. VW zase má parkovačky vlevo nebo vpravo podle toho, kam dáš blinkr při vypnutém zapalování.

Uživatelský avatar
majrek001
VWmaniak
VWmaniak
Příspěvky: 9298
Registrován: 08.10.2008 11:24
Bydliště: Svitavsko

Re: Led denní svícení

Příspěvek od majrek001 »

a když u vw necháš svítit obrysovky (obě strany) při parkování jelikož ty svítí i bez klíče v zapalování, tak mají jakou funkci? :blush:

odjakživa se obrysovkám říká parkovačky, tak jako tlumeným se říká potkávačky a je to vcelku jedno s denním svícením nesmí svítit jakýkoliv jiný světla a to je podstatné


nevím co je na tomto nejasného "Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení" Buď obrysovky s tlumenými nebo denní svícení - nevím kde jsi se dočetl, že mají obrysovky svítit pořád?

"Základní pravidla pro dodatečnou montáž světel pro denní svícení:

- na jedno vozidlo se montují dva kusy světel, svítících světlem ve spektru bílé barvy
- svítilny se umísťují ve vodorovné rovině ve výšce od 250 mm do 1500 mm na přední část vozidla
- vzdálenost svítilen od bočního obrysu je max. 400 mm a vzájemně mezi světly min. 600 mm (u vozidel s šířkou menší než 1300 mm je povolena vzájemná vzdálenost 400 mm)
- světla se rozsvěcejí automaticky po zapnutí zapalování (nastartování motoru) a zhasnou po jeho vypnutí, nebo při rozsvícení obrysových světel
- dodatečná montáž světel pro denní není přestavbou vozidla ani změnou technických údajů, proto jejich umístění na vozidlo nepodléhá žádnému schvalování ani zápisu do TP."
paštika B6 variant TFSI & paštika B5.5 variant AVF
:arrow:
kódování a diagnostika vw koncernu

varok
VWjunior
VWjunior
Příspěvky: 1540
Registrován: 03.12.2016 15:45
Bydliště: Havířov

Re: Led denní svícení

Příspěvek od varok »

Co já vím, tak je to jak jsem psal já a Majrek001. Někdo říká obrysovky a někdo parkovačky. Při zapnutých SPDS nesvítí ani zadní světla, jen samotné SPDS.
Když tady motáte náklaďáky, tam je to něco jiného. Ty maličké světýlka po bocích jsou taky obrysové, ale jsou tam proto, že náklaďáky a kamiony jsou velké, kolikrát přes celý jízdní pruh a i na dělku přes 10m, tak ať jsou označené a nikdo do nich nenabourá.
VW Golf IV 1,6/74kW akl, světle modrá perleť LW5Z
VW Golf VII 1,4TSI 103kW, tmavě modrá metalíza Night Blue

Uživatelský avatar
Ladislav 66
Řidič
Řidič
Příspěvky: 196
Registrován: 19.02.2010 08:33
Bydliště: Podbořany

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Ladislav 66 »

Plague píše:
Ladislav 66 píše:když už tak na plus od parkovaček, protože ty svetla nesmi svitit pokud svítí parkovačky..
Nic takového 361/2000 Sb netvrdí. Naopak § 32 je napsaný tak, že by se to dalo vyložit, že obrysovky svítit musejí vždy. Parkovací světla samostatně golf nemá, takže počítám, že jsi myslel obrysovky, jinak mě oprav.
:potlesk: Jasan, obrysovky. Prostě ty malé 5w žárovky v hlavních světlech.

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

majrek001 píše:"Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení" Buď obrysovky s tlumenými nebo denní svícení - nevím kde jsi se dočetl, že mají obrysovky svítit pořád?
§ 32

(1) Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu2). Tramvaj musí mít rozsvícena potkávací světla nebo světla pro denní svícení.

(2) Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu2).]/quote]

Takže stejnou logikou, když svítím dalkovými musí mi zhasnout potkávačky? Oba body mají "musí" "obrysová a potkávací NEBO X", ale jednou tedy musí svítit a jednou musí zhasnout? Samozřejmě vím, jak je to v praxi, ale to nic nemění na tom, že to v zákoně je nejasně. Praxe bude ovlivněna mj. zahraničím.

Crowley
Řidič
Řidič
Příspěvky: 145
Registrován: 02.02.2017 13:19
Bydliště: Řež

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Crowley »

Tady řádí pan češťyn...

Spojka nebo je jak vylučovací (Pojedeme vlevo, nebo vpravo) tak slučovací (Opravoval to Petr nebo Pavel). Matematici a počítačníci tyto dvě logické spojky rozlišují jak XOR (exkluzivní nebo) a OR (nebo).

V prvním případě je výrok pravdivý, pokud platí PRÁVĚ jedna z možností (můžeme jet buď doleva, nebo doprava, ale ne oběma směry). Pan Češťyn zde káže psát čárku před nebo.
V případě druhém je výrok pravdivý pokud platí ALESPOŇ jedna z možností (V tom autě se mohl vrtat jak jenom Petr, jenom Pavel, tak i oba). Pan Češťyn zde káže čárku nepsat.

Nejednoznačnost předpisů je možná jen v tom, čeho všeho se týká spojka A.
Větu lze totiž rozdělit tak, že musí svítit světla obrysová a k nim světla potkávací, denní, nebo obojí. Lze ji ale rozdělit i tak, že musí svítit buď kombinace světel obrysových a potkávacích, nebo světla denního svícení a nebo všechny.

Na GIV mi obrysovky, tedy ty bludičky v dálkových parabolách, svítí vždy (vyjma polohy vše zhasnuto). Potkávací světla svítí i s dálkovými.
Na Feldě mi obrysovky svítily vždy. Když svítila dálková světla, tak potkávačky zhasly.
Trojkové ovce s LED světly mají obrysovky sloučené s denním svícením a blinkry (ta světlovodná trubice je buď nasvěcovaná bílou LEDkou, nebo žlutou).

Osobně se přikláním k tomu, že v prvním případě je dělení věty podle druhého vzoru, tedy že musí svítit buď kombinace obrys+potkávací nebo denní. Vše zároveň svítit může, v případě druhém zase k dělení podle prvního vzoru, tedy že obrysovky musí svítit vždy a k nim alespoň jeden druh navíc - potkávaní nebo dálkové.

Rozdíl mezi GIV a Feldou je v tom, že GIV má oddělené paraboly a jednovláknové žárovky pro potkávací světla a světla dálková. Přehřátí při souběžném svícení tak nehrozí. Oproti tomu jedičkové Ovce, Feldy, Favce, atd. Mají paraboly sdílené a dvouvláknové žárovky. Tady přehřátí a spálení vláken hrozí a tak se světla přepínají.
Navíc, všechna auta, co mají HID ("xenony") mají buď HID potkávačky a vedle klasické dálkové paraboly, nebo jeden pár HID výbojek s přepínací maskou. Ono nejhorší pro "xenony" je zapalování a stabilizace výboje, ve spínaných dálkovkách" by odcházely stejně často, jako palivo v nádrži. Vláknovým žárovkám to tolik nevadí a LEDkám je to úplně jedno, ty jsou naopak blikáním regulované.

Tímto se omlouvám za traktát a prosím, nekamenujte mě...
Golf mk4 Variant 1.9 TDI
Š Felicia 1.3 MPI

Uživatelský avatar
Plague
Řidič
Řidič
Příspěvky: 180
Registrován: 05.10.2016 20:12
Bydliště: Brno

Re: Led denní svícení

Příspěvek od Plague »

Moc nerozumím co jsi tím chtěl říct (nehledě na věc, jak se může první bod brát dle jednoho vzoru a bodě druhém dle druhého), jelikož moje citace zákona přišlv reakci na
když už tak na plus od parkovaček, protože ty svetla nesmi svitit pokud svítí parkovačky..
Což prostě a jednoduše pravda není a nechtěl jsem, aby si to tazatel odnesl jako pravidlo.

Odpovědět

Zpět na „Interiér + Elektro“