Sněhové řetězy a velikost pneu

Podvozky, kola, nápravy, brzdy, pneu...
Odpovědět
estevez
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: 26.11.2016 19:02

Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od estevez »

Mám B8 Alltrack a teď v návodu čtu, že "Sněhové řetězy se smí montovat pouze na přední kola - i u vozidel s náhonem na všechna kola (4MOTION) - a mohou být použity jen u těchto kombinací pneumatik/ráfků: 215/55 R17 - 7J X 17 ET 38".

A já mám zimní pneu 225/55 R17 + sněhové řetězy Pewag servo suv. Netušíte, zda nevadí, že mám jiný rozměr pneu? Máte to někdo v reálu odzkoušené?

Díky.

estevez
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: 26.11.2016 19:02

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od estevez »

Tak z VW mi napsali, že "výrobce povoluje použití sněhových řetězů pouze na rozměr pneumatik 215/55 R17 nebo 215/60 R17. Jiné rozměry z technických důvodů nejsou výrobcem schváleny, zejména kvůli možnosti poškození podběhů kol."

Myslíte, že když budu mít řetězy na 225/55 R17, že poškodím podběhy kol?

Než budu kupovat nová kola, nové pneu a nové řetězy, tak se chci ujistit, ať to nedělám zbytečně...

Uživatelský avatar
CentriFUGA
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2574
Registrován: 23.03.2013 23:28
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od CentriFUGA »

Tak to vyzkoušej doma, nasaď a objed blok, zatoč na obě strany v plném rejdu a budeš vědět. Divil bych se, kdyby to drhlo. Passat má podběhy jak avie, je tam i u 19" hodně místa.
Já měl donedávna Superba 2, kde psali řetězy jen 16 205/55 +17 225/45 a doma jsem to vyzkoušel na zimní 18" 225/40 stejně jako jsem psal nahoře a v pohodě a že jsem to v Alpách projel výjezdu do 1400m.n.m že 700m.n.m na asi 10km použil, byly tam vracecky, kde jsi skoro zastavil a bez řetězů ani ránu
..

Uživatelský avatar
petroni
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 34
Registrován: 29.12.2013 15:53

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od petroni »

Mám rozměry pneumatik 245/45 R18. Změřil jsem, že nejmenší mezera pneu-podběh je asi 3cm a pneu-tlumič taky. Takže řetězy s okem 9mm by tam měly snad jít, aniž by dřely.
Octavia 1,9 SDI 50kW, Octavia 1,9 TDI 66kW Combi, Octavia II 1,9 TDI 77kW Combi, Octavia II FL 1,6TDI 77kW Combi, Octavia III 2,0 TDI 110kW Combi, VW Passat B8 2.0 BiTDI 176kW Alltrack

estevez
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: 26.11.2016 19:02

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od estevez »

petroni: Díky za info; já se k tomu ještě nedostal to vyzkoušet, ale za 14 jedu do Alp, tak si musím udělat čas. Já jsem ty řetězy vybíral normálně přes konfigurátor PEWAGu, přesně na Alltracka mi vyjel rozměr 225/55 R17 (co mám zimní) a typ řetězů, vůbec mě nenapadlo dívat se do manuálu k autu... No mám PEWAG Servo SUV, tam píšou min. vzdálenost 13mm, tak snad to půjde.

Uživatelský avatar
capo
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 449
Registrován: 12.02.2008 09:47

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od capo »

Zajímavé, že normální passat má v 17" povolené jen pneu 215/55/17 a Alltrack může mít buď tyhle a nebo o centimetr širší...
Já když jsem na 3C (235 šířka) nebo Octavii (225 šířka) - v obou případech už výrobce na tyhle šířky řetězy zakazoval - potřeboval řetězy tak jsem to vyřešil nákupem Pewag Servo Sport které mají jen 7mm oko, takže patří k nejužším řetězům na trhu. Při mém řídkém využití jsem s nimi neměl nikdy problém, nikde nic nedrhlo.
Na B8 si musím nejdřív ujasnit zda se dokážu smířit s 17 na zimu (dostal jsem k autu) a pak budu řešit řetězy :).
Minulost : Passat Variant 3C MR2010, 2.0 TDI 125 kW, DSG, R-LINE; Pak chvilku Octavia 2,0TSI DSG L&K
Současnost : Passat Variant B8 MR2016, BiTDI a dost solidní výbavička ;)

Uživatelský avatar
petroni
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 34
Registrován: 29.12.2013 15:53

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od petroni »

Já jsem nakonec řetězy na letošní sezónu koupil, ale nakonec jsem je nepotřeboval. Ještě v převirové sezóně jsem jel do Obertauernu. Krpál jako kráva, zasněžený a porůznu rozesetí předohrabové, kteří včas nenasadili řetězy. S óllhrabem bez řetězů a 3. sezónu jetými zimáky (s bídou 4mm) jsem tam jel jako king.

Jak to tak vidím, řetězy bych u čtyřkolky potřeboval nejspíš jen na ledu.
Octavia 1,9 SDI 50kW, Octavia 1,9 TDI 66kW Combi, Octavia II 1,9 TDI 77kW Combi, Octavia II FL 1,6TDI 77kW Combi, Octavia III 2,0 TDI 110kW Combi, VW Passat B8 2.0 BiTDI 176kW Alltrack

Uživatelský avatar
eauto1.cz
VWagenista
VWagenista
Příspěvky: 1474
Registrován: 29.09.2014 11:41
Bydliště: Opavsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od eauto1.cz »

Hele když umíš neztratit kinetickou energii, je volno a držíš rychlost, tak se vyškrábeš i na ledu i s předokolkou jakž takž (prázdný) ideálně ESP+ASR OFF a vyjedeš skoro vše.

4Motion pak úplně hravě vše, (ledové lamely v pneu)

Řetězy jsou hlavně prospěšné když potřebuješ na ledu nenadále brzdit. Při sjezdu z ledovce atp. Všichni jsou pak překvapení, jak ABS na kluzkém povrchu pouští a pouští a nezastavuje... A naložená 4kola váží okolo dvou tun, to zastavit bez řetězů není z kopce na ledě jen tak.
Auto1 - Import a prodej aut http://www.eauto1.cz"

jmc
Řidič
Řidič
Příspěvky: 78
Registrován: 27.11.2018 18:24

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od jmc »

No tohle jsem vykopíroval z někde,: Používání sněhových řetězů reguluje vyhláška. Ta říká, že nasazení řetězů je povinné ve chvíli, kdy je u silnice umístěna příkazová dopravní značka C 5a. Je to modrý terč se symbolem kola s řetězy. Za nerespektování tohoto dopravního značení vám hrozí pokuta do 2000 Kč blokově nebo 1500 až 2500 Kč ve správním řízení.

Jinak i s předokolkou i se starším Passatem jsem řetězy nikdy nepotřeboval, ale vždycky v kufru měl - no a jednu sezonu jsem ex post zjistil, že by na ta moje kola ani nešly. Ale jel jsem jednou na Mísečky t.č. po ledu a sněhu se starou Feldou a s řetěry na kolech a to bylo super, to by jsem mohl předjíždět i ty (1,5M+)čtyřkolky. Sorry to je trochu off topic. A ano s ABS na ledu dolu fakt nic moc.

Ale trochu mi přijde, že to B8 je na kluzkém trochu horší. Sice mi tam občas problikne "Off road režim", kde se bere nevím. Ale skoro bych bral rychlé centrální tlačítko "všichni/všechny asistenti OFF".

Uživatelský avatar
petroni
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 34
Registrován: 29.12.2013 15:53

Re: Sněhové řetězy a velikost pneu

Příspěvek od petroni »

eauto1.cz píše:
26.03.2020 18:25
Hele když umíš neztratit kinetickou energii, je volno a držíš rychlost, tak se vyškrábeš i na ledu i s předokolkou jakž takž (prázdný) ideálně ESP+ASR OFF a vyjedeš skoro vše.

4Motion pak úplně hravě vše, (ledové lamely v pneu)

Řetězy jsou hlavně prospěšné když potřebuješ na ledu nenadále brzdit. Při sjezdu z ledovce atp. Všichni jsou pak překvapení, jak ABS na kluzkém povrchu pouští a pouští a nezastavuje... A naložená 4kola váží okolo dvou tun, to zastavit bez řetězů není z kopce na ledě jen tak.
To je právě vono nezastavovat. Jenže zůstaly tam stát 2 multivany a musel jsem za nima zastavit a počkat, až projedou auta v protisměru. :smoke:

Ano už jsem měl tu čest jet po ledovce z kopce s O3. Když to se mnou začalo házet zprava doleva, jelo to jak sáňky a nějakým zázrakem jsem to s potem až na prdeli ukočíroval, tak jsem okamžitě dával řetězy. Proto jsem je pořídil i pro B8, ač nejsou pro můj rozměr doporučené.
Octavia 1,9 SDI 50kW, Octavia 1,9 TDI 66kW Combi, Octavia II 1,9 TDI 77kW Combi, Octavia II FL 1,6TDI 77kW Combi, Octavia III 2,0 TDI 110kW Combi, VW Passat B8 2.0 BiTDI 176kW Alltrack

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a kola“