Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Palubní desky, elektro...

Moderátoři: Chozin, alesino

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Potřeboval bych radu. Koupil jsem 4 roky starý VW Touran 1.4 TSI 110kw - po pár několika startech začal hlásil před nastartováním: Akumulátor 12V slabý. Nabijte jízdou. Podle všech je byl vadný akumulátor. Vždycky jsem sice nastartoval ale teď před dovolenou jsem se rozhodl problém vyřešit - zajel do servisu a nechal proměřit akumulátor při zátěžovém testu - výsledek byl že akumulátor je o.k. S tím jsem nesouhlasil a nechal jsem udělat diagnostiku a při ní vyšlo, že akumulátor je vadný a je třeba ho vyměnit. Výměna provedena za originál včetně nastavení řídící jednotky aby bylo vše jak má být. Ujel jsem cca 20km, zastavil na benzince a hláška se objevila opět. V servise mi řekli že sice akumulátor nabíjeli ale ať ho dám na několik hodin na nabiječku. Byl na nabíječce víc než 24 hod. Dneska ráno jsem nastaroval - bez hlášky - odjel cca 80km, zaparkoval. Po cca 4 hodinách jsem se vrátil k autu, dal klíče do zapalování a opět hláška: akumulátor 12v slabý nabijte jízdou. Setkal jste se s tím někdo? Máte tušení kde by mohl být problém? Se servisem to budu řešit až po svátcích, ale nechce se mi věřit že by i nová baterie byla hned vadná.

Uživatelský avatar
kubisz
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2875
Registrován: 10.07.2013 10:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od kubisz »

neni tam nejaky spotrebic, co baterku vybiji? neni odpojeny datovy kabel od "minus" polu baterie? neobjevuje se na palubce ikona baterky?
ex. Touran 1T2, 1.9TDi, 77kW, BLS, 2007, MQ250
ex. Touran 1T3, 2.0TDi, 103kW, CFHC, 2014, DQ250
Touran 5T1, 2.0TDi, 110kW, DFGA, 2019, DQ381

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

jaký spotřebič máš na mysli? Pokud vím, tak nic navíc tam připojeno není. Ohledně kabelu na mínusovém pólu zkontroluji zítra. Ale nemyslím, že by tam byl nějaký problém. Ikona baterky nesvítí - jen se objevilo to hlášení. Dneska jsem zkusil zapnout zapalování a nastartovat. Žádná hláška se neobjevila. Takže o to složitější bude odhalit příčinu, pokud se to bude objevovat náhodně.

misumi
Řidič
Řidič
Příspěvky: 96
Registrován: 22.11.2008 10:53
Bydliště: spáňov62

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od misumi »

Už také někdo změřil kolik to dobíjí ?

Uživatelský avatar
kubisz
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2875
Registrován: 10.07.2013 10:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od kubisz »

spotrebicem myslim napriklad onboard kameru, GPS monitoring apod.; neco, co permanentne odebira proud i pri vypnutem zapalovani (originalni jednotky by to delat nemely); cca pul hodky po vypnuti zapalovani a zamceni auta by mel byt odber pod 0,1A; jinak samozrejme zmerit i to dobijeni, ale tam by se nasledne asi objevovala chyba na palubce, ze auto nestiha dobijet
ex. Touran 1T2, 1.9TDi, 77kW, BLS, 2007, MQ250
ex. Touran 1T3, 2.0TDi, 103kW, CFHC, 2014, DQ250
Touran 5T1, 2.0TDi, 110kW, DFGA, 2019, DQ381

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Ne, žádnou kameru ani jiné věci jsem dodatečně nepřipojoval - pouze jednou telefon přes USB abych si ho dobil :-)
Takže dneska další plná diagnostika a na nic se nepřišlo. Během pár minulých dnů se hlášení neobjevilo (krátké jizdy nebo jen start bez jízdy) Včera cca 50km, zaparkování a při tom se objevilo hlášení na obrazovce infotainment že akumulátor 12V je slabý a infotainment bude vypnut.
Alternátor podle diagnostiky dobíjí jak má - ani nepřbíjí a ani nepodbíjí. Kontolka alternátoru nesvítí.
Auto budu asi muset vyreklamovat na skrytou vadu a nechat v servise aby si s ním pohráli. Netuším jak ho dodnutit aby se chyba neobjevovala náhodně ale vždycky.

blahno
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 11.02.2013 12:01

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od blahno »

Hele mě tohle delala vada na desce radia+navy. Chovalo se to tak, ze po vypnuti motoru, kdyz auto usinalo, tak se roztacela CD mechanika (at tam bylo CD nebo ne). Delalo to cca 1x minutu a do druheho dne to vybilo napul baterku. Mechanik mi nakonec cele toto dal az za klicek,jinak je to trvale na baterii a to pomohlo...

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Dík za tip. Asi to bude hledání jehly v kupce sena - 10 startů a ani jednou chybová hláška o slabém akumulátoru.

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Nějaká nová rada? Dělá to pořád a mění hlášky jak se mu zachce. Je jedno jestli jedu pár kilometrů nebo 60. Někdy to hlásí po zasunutí klíče do zapalování, jindy to zahlásí cca 10-15 sekund po vypnutí motoru a vytáhnutí klíče ze zapalování, že infotainment bude vypnutý kvůli slabé baterii. Včera hlásil že mám mám vypnout infotaintment nebo nastartovat auto. Když se vymění akumulátor musí se kód akumulátoru zadávat i do jiných řídících jednotek, aby všechny věděly že je tam nová baterka? Na základě jakých informací řidící jednotka vyhodnoti stav akumulátoru a pak píše ty hlášky? Baterku jsem párkrát změřil a má 12,7V v klidu.

Uživatelský avatar
kubisz
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2875
Registrován: 10.07.2013 10:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od kubisz »

nebude to nejaky SW problem? zkusil bych to jeste jednou reklamovat a pozadovat kdyztak prehrati FW v infotainmentu a eventualne v jednotce pro rizeni reku; zmerte taky, kolik to realne dobiji, jak psal "misumi", mozna pak i pri odpojenem datovem kabelu z baterky; baterka se zadava jen do jedne jednotky, ostatni si to pak nejspis preberou; muzou tam bejt nejaky pady napeti, nebo spatnej merak / kabel, kdy ty hodnoty najednou padnou pod to pozadovany napeti... jeste mozna taky zkontrolovat ukostreni a konektory na baterce
ex. Touran 1T2, 1.9TDi, 77kW, BLS, 2007, MQ250
ex. Touran 1T3, 2.0TDi, 103kW, CFHC, 2014, DQ250
Touran 5T1, 2.0TDi, 110kW, DFGA, 2019, DQ381

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Dík za rady. Dneska další nezávislá off line diagnostika u jiného člověka. Žádný problém s baterkou, dobíjením apod nezjištěn. Kable o.k., ukostření taky. Zmiňuješ přehrání sw verze u infotaintment. Pokud mám správné info tak to ale musím do VW autorizovaného servisu, protože to se to dělá online přes VW. Teoreticky je to možná příčina, protože dnes jsem si všiml jedné zajímavé věci. Přestože jsem z autem jezdil tak mi navigace ukazuje jako aktuální polohu místo kde jsem byl 18.7. a nedokáže ukázat kde aktuálně auto stojí.

Uživatelský avatar
kubisz
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2875
Registrován: 10.07.2013 10:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od kubisz »

delaji to i mistni profici, takze kdyz napisete, odkud jste, urcite se da nekdo vybrat, at to mate nejbliz, nebo kontaktovat primo toho "erga" (praha); ta chyba s lokaci nemusi byt nutne chybou SW, ale muze byt KO GPS antena (casto do ni zatkya); na infotainmentu se daji zborazit informace o poloze a tam by melo byt i videt, kolik satelitu radio vidi (pro urceni polohy nutne alespon 3); pokud pod sirym nebem a cca 10 min nevidi vic, jak ty tri, bude spatna antena
ex. Touran 1T2, 1.9TDi, 77kW, BLS, 2007, MQ250
ex. Touran 1T3, 2.0TDi, 103kW, CFHC, 2014, DQ250
Touran 5T1, 2.0TDi, 110kW, DFGA, 2019, DQ381

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Kopřivnice. Šel jsem zkontrolovat kolik vidí satelitů - hlásil 7 /11 po chvilce 8 /13 tak chyba v anténě asi nebude.

Uživatelský avatar
kubisz
VWexpert
VWexpert
Příspěvky: 2875
Registrován: 10.07.2013 10:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od kubisz »

pokud to satelity vidi, ale neukazuje polohu (mapou se ale da posouvat, takze tam bude nekde pak ikona pro "vycentrovani"), tak je to urcite k reklamaci a zaroven bych to klido spojil s tou zavadou baterky a at to prehrajou... je to este v zaruce?
ex. Touran 1T2, 1.9TDi, 77kW, BLS, 2007, MQ250
ex. Touran 1T3, 2.0TDi, 103kW, CFHC, 2014, DQ250
Touran 5T1, 2.0TDi, 110kW, DFGA, 2019, DQ381

janji
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 26.02.2019 21:35
Bydliště: Kopřivnice

Re: Akumulátor 12v slabý nabijte jízdou

Příspěvek od janji »

Tak po delší odmlce se chci zeptat jestli má někdo stejnou zkušenost. Auto jsem nakonec odvezl prodejci do Jihlavy. Domluveno bylo, že po týdnu se pro auto zastavím. Po kontrole mi řekli, že bylo špatně provedeno nakódování po výměně akumulátoru (dodávám že výměna byla provedena ve značkovém VW servise v Ostravě) a tudíž auto nevědělo že má nový akumulátor a že pro jistotu přehráli sw a že je to vše o.k. Pátý den auto nastartovali, projeli a zavolali mi že je vše o.k. Tak jsem se v pátek zastavil, abych vyzvedl auto, otočil klíčkem v zapalování a k mému velkému překvapení se hláška o slabém akumulátoru ihned ukázala na displeji mezi budíky a pak i následně druhá hláška na infotaintmentu že bude vypnutý protože je slabý akumulátor. Zašel jsem tedy pro technika abych mu to ukázal, a aby mi potvrdil že si nevymýšlím. Opět otočím klíčkem v zapalování (nestartuji) a opět se ukáže debilní hlášení o slabé baterce. Takže auto jsem nepřevzal. Dneska jsem mluvil s člověkem z dílny a ten mi řekl, že auto nastartoval bez problému a že si žádné hlášky nevšiml. A že neví co je teda za problém. Tak jsem mu to znovu popsal, ale vypadá to že si s tím nebudou vědět rady. Má někdo nějakou radu co by jim mohlo pomoci? Chci problém vyřešit a ne jen nějak sw upravit nebo něco odpojit, aby se hláška neukazovala.... Díky (P.S. Navigace se prý po přehrání sw chová normálně, ale to jsem nemohl ověřit)

Odpovědět

Zpět na „Elektro“