Kardan - výměna středového ložiska

2002 - 20..

Moderátor: Mára_VR6

Pravidla fóra
Moji milí příznivci všech Touaregů, předtím než založíte nové téma důkladně projděte FAQ a ostatní témata, případně použijte VYHLEDÁVÁNÍ.
Fotky svých Touaregů vkládejte do podsekce Můj Touareg a nezapomeňte u fotek mazat RZ.
Neslušná, hrubá, výhružná slova a jinak zákonem nepřijatelné texty budou smazána.
S problémy týkající se chodu sekce se na mì obracejte v SZ.
Mára_VR6
Uživatelský avatar
Peterka72
Člen klubu
Příspěvky: 283
Registrován: 24.12.2010 20:15
Bydliště: Díra u Hanušovic

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Peterka72 »

:idea: Tak nějak .

Uživatelský avatar
Fotodioda
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 32
Registrován: 19.04.2015 20:18
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Fotodioda »

Díky.

DavidZu
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: 29.08.2015 13:49

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od DavidZu »

Ahoj, poradil by jste mi někdo? Při rozjezdu,a při jízdě na jedničku v malých otáčkách me vzadu kolem diferaku něco hrozne mlátí, jsou to takové tupe rány, ale kope to do cele zadní nápravy. Tak nevím co me odchází, jestli kardan nebo diferak? Děkuji za pomoc.

Dušan181
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 06.06.2015 10:40

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Dušan181 »

Zdarec,
jak se vám projevovala závada kardanu ?
Na autě se mi teď začali ozývat po zahřátí a akceleraci jakoby tupé rány a drnčení nějakého plechu od podvozku .
Po pohnutí volantem nebo ubrání plynu přestane, ustálí se a po přídání začne auto celé vybrovat.
Dělá to jen při zařazené rychlosti na P a N je motor v klidu.
Nevíte někdo co to může dělat.

Uživatelský avatar
ojik
Řidič
Řidič
Příspěvky: 190
Registrován: 09.04.2011 15:37
Bydliště: Ostrava

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od ojik »

A kdyz zaradis D a stojis na brzde to dela co?Mas moznost se dostat pod auto?

Uživatelský avatar
Fitness11
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 21.05.2013 08:27

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Fitness11 »

Moje zkušenost s kardanem u Touarega je následující...

Utržení středového uložení je v drtivé většině případů až sekundárním jevem!!! Primárně dochází k vyschnutí vazelíny v předním homokinetickém kloubu kardanu a důsledkem toho k vibracím. Ty roztrhají časem středové uložení.

Také jsem si měnil toto uložení doma a pak mi trvalo 3 měsíce, než jsem přišel na to, proč mi auto občas vibruje. A to i přes to, že jsme vše udělali podle pokynů výrobce středového uložení, použili jeho mazací tuk, nasadili krycí manžetu, kardan sesadili zpět na rysky atd.. Problémy se začali objevovat až po ujetí cca 2000km a to velmi nepravidelně jen čas od času.

Nakonec jsem ho musel znova sundat a odvézt na kontrolu.

Při návštěvě kardanservisu my bylo řečeno, že tyto problémy se objevují jen u Touaregů a Q7...nikdy prý u Cayenne. Porsche má prý kolem výfuku teplotní štít, který zamezuje prostupu tepla do okolí.
Dále při přelisování uložení zkontrolují homokineťáky a naplní je speciální vazelínou, která odolává vysokým teplotám...té vazelíny tam přijde sakra hodně.Nakonec ještě zkontrolují házivost kardanu.
Někdy se stane, že je přední kloub již v takovém stavu, že je nutné kardan vyměnit...tento přední kloub kardanu nelze opravit!!!

Někde se tu psalo, že jde zadní kardan špatně demontovat. Stáhnul jsem si návod od VW a v něm je napsáno, že je nutné popustit přední nápravnici cca o 5cm dolu tak, aby došlo ke svěšení motoru a převodovky a tím k prolomení kardanu.Pak jde dobře ven.....žádné kladivo ! :lol: My jsme problém neměli.

Já už bych to nikdy sám nedělal...stálo to pár korun a udělali mi to na počkání. Ty kluci tady v Praze jsou fakt v pohodě.

Jen pro Vaše ujištění...nejsem zaměstnancem výše uvedené firmy :P
Touareg V6 3.0TDi 2006

Uživatelský avatar
Benik
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 481
Registrován: 29.09.2010 14:46

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Benik »

myslim si ze ja mel problem hlavne s tim, ze středové loziska se musí dat spravne, pac na jedne strane je o cca 3mm kratsi ten náhubek jak sr pridelava ke kastli a na druhe je delsi a pak neni šance cely kardan vystredit... mel. jsem kardan asi 10x dole a nakonec v Mimoni (rencard) rekli toto, ze jsem to opacne nalisoval, cehoz si normalni člověk nevšimne...

Odesláno z mého SM-G900F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
peligro111
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 28.09.2014 13:57
Bydliště: Trnava

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od peligro111 »

Tak dnes som dával premazať kĺby kardanu. Mechanik hovoril že boli úplne suché. Mám najazdené 10000km. Robil niekto z vás už premazanie kardanu ? Ja pociťujem mierne vibrácie na karosérii keď pri jazde pozvoľna klesajú otáčky. Dúfam že to premazanie pomôže.

spagre
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 224
Registrován: 28.08.2010 18:07
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od spagre »

Tak jsem neštasně dva dny před dovolenou dalším členem tohoto problému.

Auto z roku 2009 a najetých 124k. Začalo to nevinně jen takovým popískáváním okolo rychlosti 30-40 km/h. Po cca 1500 km se to během dvou dnů a 150ti km zhoršilo razantně, kdy už to popískávalo při různých rychlostech. Cestou z Brna do Holic to už nepískalo ale spíš to byl zvuk škrábání a samozřejmě to začalo vybrovat i do opěrky a sedaček. Pak se to utrhlo úplně a začalo to mlátit. Rodinu odvezl děda a auto jsem rychlostí do 35km/h dopravil šílených 40 km až dom :laugh: všem se tímto omlouvám za blázna co jel třice místy i po hlavní silnici. Výše je psáno, že to u Cayenne nennastává, ale na youtube pár videí je, takže je to chyba asi vždy a buď podle věku vozu, nebo podle nájezdu.
Paša 2003 v kombíku, Touareg 2008 3.0 TDI

spagre
Jezdec
Jezdec
Příspěvky: 224
Registrován: 28.08.2010 18:07
Bydliště: Holice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od spagre »

Zdravím pánové a dámy,

tak oprava ložiska je za námi. Kdo má doma díru, nebo nájezdy může to vážně zvládnout sám.
V Brně jsem sehnal ložisko od Meyle, bylo za nějakých 1850,- včetně toho plechu, který se nalisuje. Odvezl jsem to klukovi, který tam ještě turka nikdy neměl a díky návodům z googlu sem vše prostudoval a dělal rádce.

Nejdříve tedy musel sundat kardan a ten teda nešel. Pak ho napadlo, že musí oddělat i hardy spojku a kardan šup venku. Žádné naklánění vozidla nebylo potřeba.

Nalisovaný plech jsme v poho oddělali a nastala část s rozděláním kardanu. Dle návodu jsme si bílou fixou pěkně označili v jakých drážkách to bylo sesazené. Jednoduše roztáhnout segrovku a kratší část jsem skoro v poho vytáhl. Ve finále stačilo jen kladívkem vyrazit posledních pár mm. Žádné kroucení kardanem není potřeba a hlavně nevypadly žádné kuličky.

Problém byl při sundání starého ložiska. Nešlo ani stahovákem, tož přišla na řadu flexa. Zde opatrně na říznutí do kardanu. Nasadili jsme nové ložisko, lehce ho doťukali trubkou, nasadili nový plech. Do kardanu jsme naplnili vazelíny z pytlíku u ložiska co to šlo. Zde je dobré dát tu vazelínu vnitřkem kardanu, než až po sesazení. Takhle se krásně vymačkala ven skrze kuličky a bylo vidět, že je jí plno.

Plech důlčíkem zalisoval, dotáhl svorkou to gumové těsnění a vcelku lehce namontoval kardan zpět. Borec to dělal poprvé a se mnou jakožto laickým poradcem mu to trvalo 2,5 hodiny. A to se zdržel půl hodinky s tím kardanem na začátku.

Obrázky jak na to, najdete na webech. Stačí hledat: drive shaft touareg replacement pdf

Když jsem to projížděl, jelo to jako dříve a nic už nepíská a nevybruje. Nyní se chystám pro jistotu ještě na 50 km projížďku, abych měl klid před zítřejší cestou do Těrchové:)

Doporučuji každému, kdo to ještě nedělal, kouknout na vůli hřídele, v klidu si objednat relativně levný díl a nechat si to vyměnit. Nebo Vás vážně čeká odtah, či jízda krokem dom :laugh:
Tož snad toto taky nějak pomůže
Paša 2003 v kombíku, Touareg 2008 3.0 TDI

kenkov6
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 25.09.2018 15:14

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od kenkov6 »

ahojte, tak cez vikend mi mechanik robil na mojom turkovi stredove lozisko rozpadlo sa uplne, teda to gumove ulozenie presnejsie.
pri kontrole ma upozornil, ze mam dost vybity aj zadny klb co sa pripaja do zadneho diferaku, tymto by som sa chcel spytat, ci je mozne tento klb repasovat, alebo pomoze len cely novy zadny kardan?
po oprave toho loziska pocitujem mierne vibracie okolo 60km/h nad uz zmiznu, co si myslim neni celkom spravne.
hodim aj obrazok toho dielu v ktorom mam volu.dakujem za kazdu odpoved.

Obrázek

honzin1975
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 25.05.2014 21:46

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od honzin1975 »

vyměnil jsem na 310000km komplet kardan , drzel na dif. fest ale jinak pohoda prace , vyslo me to na 7000.- sakum prdum.
Touareg V10 , Audi A6 2.5tdi ,Passat B5.5 2.5tdi ,Golf III 1.4i

kenkov6
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: 25.09.2018 15:14

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od kenkov6 »

aku znacku si daval, oroginal , repas?
ako vyzeral povodny po takej porcii km?

Jansvarc
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 21.01.2022 19:56

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Jansvarc »

Ahoj
Mám na tuaregu závadu když stojím nic neklepe ale když mám zařazeno a rozjedu se tak začne vzadu mlátit něco do podlahy ale když za jízdy pustím plyn tak to utichne .......ale nedělá to pokaždé .......stalo se to podruhé po dvou měsících...... vůbec netuším co to je ........v autech se nevyznám a jak.to dnes bývá v žádném servisu nemají čas :roll: ....... prosím pomozte

Tomino76
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 12.02.2023 16:53

Re: Kardan - výměna středového ložiska

Příspěvek od Tomino76 »

Ahoj kluci,
ja se take zeptam...pri jizde od 80 a vice mi vibruje cely auto vcetně volantu. Jsou nave gumy - vyvazeno na profi vyvazovacce, nové ramena original, nová geometrie, nove brzdy komplet Zimmerman....auto vibruje kdyz jedu pod plynem i bez nej, bez rozdilu zda dalnice nebo okreskaa bez rozdilu nastaveni tuhosti podvozku a je celkově hlucné ac mam kola 275-45 ZR 20 TAK TAM BYCH TO NEVIDEL...LOZISKA NABOJU DLE SERVISU OK, VULE V POLOSACH TAKY, poradte kde hledat...ja to tipuji na neco co se toci....mohl by to delat kardan? Stredove ulozeni??? U Jeep kdyz mi praskla manzeta pr. kardanu tak to hucelo jak svina ale bez vibraci. Dekuji za kazdou radu. Jinak mam takovy divny cukavy pohyb...jako kdyz je neco volne najeto 318k r.v. 2012 180kw

Odpovědět

Zpět na „Touareg“