KLIMA: klimatronic někdy blbne, mění sám teplotu vzduchu

1995 - 20..

Moderátoři: M@rty74, michall

Odpovědět
Kincmar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 45
Registrován: 15.11.2009 14:25

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od Kincmar »

Pojistky jsem právě prošel hned jak jsem toho všiml, můžu to projít ještě zítra v klidu znova. Procházel jsem to teda jen multimetrem na pípání jednu po druhé. Je to správný postup? Nebo mám každou vytáhnout a zkoušet mimo obvod?

Zkusím se podívat do schémat, ale jak říkám moc se v nich neorientuju. Je možné, že toho nefunguje víc. Zatím jsem přišel jen na ty ventilátory, vyhřívání oken.
Možná proto taky nejde napětí do nezávislého topení, tak mě napadá.

Ještě jsem si dnes všiml, že mi začal blikat climatronic, tak jsem ho načetl a píše to teď toto :
5 závad nalezeno.

00766 - cidlo pro teplotu vpredu (G152)
30-00 - preruseni nebo zkrat na plus
00797 - cidlo slunecniho svitu (G107)
30-00 - preruseni nebo zkrat na plus
01189 - servomotor pro rozdelovani vzduchu (V145) - vpredu
35-00 - -
01271 - polohopvaci teplotni klapky (V68)
35-00 - -
00657 - polohopvaci motor stredniho vydechu (V102)
35-00 - -

Zkoušel jsem za jízdy zapnout ofuk předního okna, tak předpokládám, že to chtělo nastavit klapky, ale stejně jako se nerozjedou ventilátory, tak nepůjde šťáva ani do klapek..Při tom při testu jdou krásně slyšet i klapky
Zapomněl jsem napsat, že na tom pinu je potřeba to měřit proti +12V - regulátor "přizemňuje" ventilátor, druhý pól je na +12V. Vodič z T28a/20 (černo/červený) je připojen na pin 1 ventilátoru (černo/červený).
Při tomto měření má být modrý konektor připojený nebo odpojený do climatronicu?

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5725
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od michall »

Blikání = závada.

Senzory G107 a G152 (a taky G17 a G110) mají společnou zem a to někde ve svazku.
Klapky V145, V68 a V102 zas mají společný +
A všechno je to na T28a

Nepouštěl jsi diagnostiku s odpojeným T28a (modrý)?

Pojistky je lepší zkoušet vyndané, ano, při měření je potřeba mít zapojený konektor
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Kincmar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 45
Registrován: 15.11.2009 14:25

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od Kincmar »

Od posledně jsem měl climatronic bez chyb a pak už jsem nechal vše zapojené, chybu to začalo signalizovat až dnes. Chyby jsem vymazal, uvidím zítra jestli se zase něco ukáže.

V tom měření mám teď trochu zmatek. Takže na zapojeném modrém konektoru mám měřit napětí mezi pin 20 a pin 1 ? Při měření mám zkusit přidávat otáčky ventilátoru? ( když zkouším přidávat nic se neděje) . Nebo pak můžu měřit ,když spustím test přes diagnostiku - jen to mi asi nic neřekne, protože to se chová jako by vše fungovalo.

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5725
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od michall »

Měření viz obrázek. Na tom T28a/20 je zpětná vazba pro Climatronic, že je na ventilátoru požadované napětí (= točí tolik, kolik má). Pokud tam není, může být vadná regulace nebo přerušený právě ten vodič (jeho ustřižení je uvedeno v nějakém návodu na předělání příhřevu na NT). To samé pak platí pro zadní ventilátor.

edit: co tohle viewtopic.php?p=2121332#p2121332
Přílohy
V2.jpg
V2.jpg (49 KiB) Zobrazeno 135 x
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Kincmar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 45
Registrován: 15.11.2009 14:25

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od Kincmar »

Tak snad jsem to pochopil správně. Ukazuje to nulu. Kontakty na obou pinech jsem zkoušel o proti kostře a tam to ukazuje cca 12,4V

Ještě mrknu na to vlákno, co jsi poslal. Tj zkontrolovat pojistku č.19 , co jsem tak rychle koukal.

edit. Tak pojistka č19 je prasklá, že by se to našlo? Ještě než tam dám novou, asi bude lepší zkontrolovat ostřikovače? Nebo je rovnou odpojit jak jsem tak četl..
20240221_115753.jpg
20240221_114550.jpg
20240221_114536.jpg

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5725
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od michall »

Výhřev ostřikovačů odpoj, asi teď nejsou na pořadu dne, zatímco Climatronic ano :D
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Kincmar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 45
Registrován: 15.11.2009 14:25

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od Kincmar »

Tak nemožné se stalo skutečností a už to funguje. Nakonec to byla ta nejjednodušší věc, po které jsem šel hned na poprvé. Nechápu jak mi mohla při kontrole pípat prasklá pojistka, ale stalo se.

Velice děkuji za pomoc a hlavně trpělivost. Už jsem chtěl koupit druhého Sharana a začít od znovu :D

Uživatelský avatar
michall
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 5725
Registrován: 25.09.2007 15:24
Bydliště: Praha

Re: Nefunkční climatronic

Příspěvek od michall »

I při prasklé pojistce se může obvod uzavřít někde přes spotřebiče, proto se pojistky "měří" mimo držák.

Gratuluji k úspěšné opravě. :good:

Téma spojím s nějakým nejbližším.
Dodržujte prosím Pravidla sekce, odpovědi hledejte nejdříve v Sherlockovi, díly shánějte/nabízejte v bazaru. Může se hodit ETKA online nebo ELSA online (odkaz je na .ru!)

Odpovědět

Zpět na „SAG - Sharan Alhambra Galaxy“